Координати відділу:

вул. Стефаника, 2. Перший та другий поверх, праве крило.

Тел.: (0322) 236-80-26;

e-mail: [email protected]; зав. відділу – [email protected]


Відділ рукописів забезпечує облік і зберігання рукописних матеріалів, формування та наукове розкриття складу і змісту архівних зібрань, створення та забезпечення науково-довідкового апарату, формування інформаційно-пошукової системи, впровадження інформаційних технологій, публікацію науково-довідкових видань та популяризацію документальної спадщини.

Структура відділу

  • Наукова група;
  • Сектор наукового формування рукописних фондів та обслуговування читачів.

Опис фондів і колекцій: 

Станом на 2022 р. на обліку відділу рукописів міститься 314 архівних фондів, 134667 ум. од. зб. Документи на пергаментній та паперовій основах, фотофонодокументи та оцифровані на сучасні електронні носії. Крайні дати документів: друга половина ХІ–XXI ст. Мови: латинська, грецька, українська, польська, російська, чеська, болгарська, словацька, єврейська (іврит та ідиш), вірменська, арабська, перська, турецька, німецька, французька, італійська, англійська. Загальна протяжність заповнених стелажних полиць – 2756  пог. метрів.

Документальний комплекс відділу рукописів ЛННБ України ім. В. Стефаника належить до однієї з найбільших бібліотечних рукописних збірок західного регіону України. Становить цінну джерельну базу для вивчення питань середньовічної, нової і новітньої історії України та сусідніх держав. Рукописні та письмові оригінальні документальні матеріали, пам’ятки з історії Західної України, Польщі, Австро-Угорщини та інших країн Європи висвітлюють культурно-освітній розвиток та суспільно-політичні процеси, які відбувалися на території України упродовж старопольського періоду, австро-угорського панування в Галичині (1772–1918), періоду УНР та ЗУНР (1917–1921), міжвоєнної Польщі (1918–1939), періоду німецької окупації. Фонди містять значний документальний масив радянського та періоду української незалежності, а також документи еміграційних інституцій, представників української діаспори Америки, Канади, Англії, Німеччини та інших країн.


 
Найдавніший документ «Кормча» (фрагмент) датується ІІ пол. ХІ ст., відкриває один із найбільших комплексів (понад 2000 од. зб.) найдавніших пам’яток української писемності – рукописних книг і їхніх фрагментів, а також латинські та польські кодекси богослужбового змісту, літописні середньовічні пам’ятки. Переважно книги оздоблені кольоровими заставками, мініатюрами, ініціалами, ренесансними рослинними прикрасами. Поряд із слов’янськими та латинськими рукописними пам’ятками у фондах відділу належне місце посідають східні – арабські, перські, турецькі пам’ятки культури.


 

У фондах зберігаються акти правового змісту – пергаментні грамоти XIII–XІХ ст. – унікальні документи про історичне минуле українських земель, зокрема історію м. Львова, розвиток ремесел і торгівлі, культуру й освіту, документи вищих державних і духовних властей. Значний відсоток становлять грамоти, пов’язані з історією Австрії, Німеччини, Росії, Італії, Франції, Угорщини, Чехії. Вагома частина грамот оздоблена мініатюрами, орнаментами, які мають мистецьку цінність, містять оригінальні печатки володарів, шляхти, духовенства, міст і цехів. Серед цих оригінальних пам’яток: грамота Великого Литовського князя Свидригайла Ольгердовича 1451 р., дарча грамота польського короля Александра 1505 р., чимало з них –грамоти, пов’язані з історією Австрії, Німеччини, Росії, Італії, Франції, Угорщини, Чехії.


 

Багатими на документальні пам’ятки з церковної історії є численні фонди релігійних установ. Історія релігії, церкви та монастирів найповніше відображена у церковнослов’янських й українських кодексах кириличного письма ХІV–ХVІІІ ст. та іншомовних рукописах ХVІ–ХІХ ст., майново-господарських документах, діловодних книгах, інвентарях, хроніках і матеріалах монастирів, зокрема збірках юридичних актів, статутах, реєстрах церковних братств, матеріалах релігійних товариств та особистих документах їхніх членів, метричних книгах, документальних збірках: папських та єпископських грамотах, рукописних матеріалах релігійних видавництв.

У відділі зберігається документальна спадщина вірменської громади м. Львова ХVІ–ХVІІІ ст., переважно, культового призначення – служебники, збірники ритуалів, канонів, тексти духовних пісень, писані мовою грабар. Зокрема, збірка новел «Гулістан» (список 1521 р.), класика перської літератури ХІІІ ст. Сааді Ширазького, оповідання Ходжі Насреддіна, «Історія турецьких султанів» молдавського вченого Кантеміра.


Документальні пам’ятки єврейської культури хронологічно охоплюють XVII–XX ст., відображають єврейську рукописну традицію, відтворюють національні особливості та регіональну своєрідність. За змістом збірку єврейських рукописів можна поділити на такі умовні групи: філософсько-релігійні праці різних авторів; коментарі до релігійних книг; сувої Тори; листування; історичні дослідження; твори художньої літератури різних авторів (поетичні, прозові, драматичні та ін.). Більшу частину репертуару рукописних кодексів становлять коментарі до Мішни, Талмуда, «Шульхан ару»”. Є також коментарі до творів відомих єврейських філософів, наявні поетичні збірки та п’єси, історичні та філологічні (словник омонімів) розвідки. Єврейські рукописні кодекси відзначаються «не типовістю» оформлення, зокрема відсутністю мініатюр, орнаментального декору. Сто п’ятдесят сувоїв Тори ХVIII–ХІХ ст., виготовлених на пергаменті, мають суворо регламентований зміст і форму та відрізняються лише розміром та деталями оформлення ручок (латунні, дерев’яні) барабана, деякі прикрашені орнаментами або інкрустовані слоновою кісткою та мають автентичні чохли.

Історія землеволодіння в Галичині, Волині, Поділлі, Брацлавщині, репрезентована у родинних, родинно-маєткових архівах, а також документально зафіксована в документах, що входять до складу окремих архівних збірок і хронологічно охоплюють XV – першу половину ХХ ст. Переважно архіви цього типу містять інвентарні описи маєтків, палаців, привілеї на володіння, дарчі грамоти, витяги з актових книг, трибунальських, гродських і земських судів, документи про купівлю-продаж нерухомого майна, розмежування маєтків, парцеляцію спадщини, майнових суперечок тощо.


Різноманітними за змістом є фонди наукових, культурно-освітніх, громадських та інших товариств («НТШ», «Просвіта», «Академічне братство», «Товариство любителів книги», «Галицьке сільськогосподарське товариство» тощо), редакцій газет та журналів («Вечерниці», «Русалка», «Правда», «Громадський голос», «Літературно-науковий вісник», «Sygnaly», «Gazeta Narodowa», «Wiadomosci historycznodydaktyczne» та ін.), видавництв (Національного інституту ім. Оссолінських у Львові, «Польська матиця», Видавництво шкільних книжок та ін.).


Музична культура XIX–XX ст. відображена у фонді «Колекція музичних творів та матеріалів до історії музики бібліотеки Львівської консерваторії ім. М. Лисенка (1840–1961)»; архівах композиторів і музикознавців: М. Менцінського, Р. Савицького, Я. Ярославенка, Є. Якубовича, М. Гушалевича, Д. Січинського. Давня українська музика XVІ–XVIІІ ст. репрезентована нотолінійними збірниками (приблизно 500 примірників).


 
Значну цінність становлять автографи листів, дипломи видатних постатей культури, науки, політичних, військових, громадських діячів, автографи художніх творів, наукових, публіцистичних та інших праць.

У відділ рукописів репрезентовані документи вітчизняних діячів науки і культури західноукраїнського регіону (Я. Ісаєвича, Р. Іваничука, Я. Хонігсмана, Р. Лубківського, В. Грабовецького, М. Мороза, Р. Кирчіва, Р. Горака та ін.) та особисті документи, рукописи праць представників української діаспори: Тетяни і Омеляна Антоновичів, Іванни та Мар’яна Коців, О. Корчак-Городиського, Олекси і Галини Горбачів, М. Богачевської-Хом’як, М. Прокопа, М. Демковича-Добрянського, «Українського Історичного Товариства» та його членів: О. Оглоблина, Л. та Б. Винара, О. Домбровського, Я. Пастернака, М. Антоновича та ін.

Загалом основними фондоутворювачами відділу рукописів є національні (українські, польські, єврейські, вірменські) наукові, культурно-освітні установи, громадські організації та приватні особи. Документи, що відклалися в процесі їхньої діяльності, мають наукову і культурну цінність, висвітлюють діяльність цих закладів, організацій та учасників українських політичних, економічних, культурно-освітніх, наукових інституцій і релігійних організацій, які здобули визнання української і світової громадськості.

Довідково-бібліографічний апарат відділу:

У відділі рукописів наявні інвентарні описи фондів; іменний, географічний та тематичний каталог архівних фондів. Підсобний фонд відділу рукописів, укомплектований довідковими виданнями українською та іноземними мовами, містить видання з історії України, історії зарубіжних країн, літературознавства, мовознавства, книгознавства, зокрема рукописної книги, джерелознавства, історії, теорії бібліотечної та архівної справи, довідкові видання універсального характеру та з допоміжних історичних дисциплін: генеалогії, геральдики, сфрагістики, емблематики, палеографії, археографії, сфрагістики, епіграфіки та ін.

Меморіальний читальний зал-музей Івана Петровича Крип’якевича і Омеляна та Тетяни Антоновичів:

Нараховує 19 читацьких місць. Музейно-дослідницький комплекс належить до інноваційних ініціатив ЛННБ України ім. В. Стефаника, який творить єдиний музейно-експозиційний культурницький простір, спрямований на висвітлення основних віх життя і діяльності чолових постатей в історії України: Івана Петровича Крип’якевича та Омеляна й Тетяни Антоновичів. У меморіальній частині відтворено інтер’єр кабінету, експоновано музейні предмети, культурні цінності, історичні реліквії, зокрема особисті експонати національного значення, приватні бібліотеки вченого-історика та меценатів-засновників «Фундації О. та Т. Антоновичів». Усі сегменти у комплексі створюють єдиний культурницький простір, відтворюють атмосферу робітні професора І. Крип’якевича та репрезентують життя, діяльність, меценатські ініціативи О. і Т. Антоновичів.

Послуги для читачів: 

Обслуговування читачів архівними документами, інформаційно-довідкове та бібліографічне забезпечення (підготовка та виконання науково-тематичних запитів, надання поширених консультацій, організація тематичних виставок документів). Існує можливість опрацювання оцифрованих документів, копіювання на замовлення.

Науково-дослідна діяльність: 

Здійснюється в межах виконання державної наукової теми «Архівні фонди Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника як джерело вивчення поліетнічної історико-культурної спадщини». Полягає у розкритті специфіки формування фондів ЛННБ України ім. В. Стефаника, переміщення історико-культурної спадщини та змін форм власності історичних колекцій; визначенні генеалогічної спорідненості успадкованих Бібліотекою націоналізованих бібліотечно-архівних фондів; опрацюванні «генеалогічних даних» бібліотечних та архівних фондів на всіх етапах комплектування для створення бази даних «родоводу» Бібліотеки та його наочної візуалізації.

 Видавнича діяльність: 

(окремі видання)
1. Особисті архівні фонди відділу рукописів : анотований покажчик / уклали: П. Баб’як, О. Дзьобан, Є. Домбровська, М. Трегуб ; за участю І. Бурковського, Т. Гуцаленко, О. Осадці ; наук. ред. П. Баб’яка. О. Дзьобана, М. Трегуб ; відп. ред. Л. Крушельницька ; НАН України, ЛНБ ім. В. Стефаника. 2-ге вид., випр. і допов. Львів, 1995. 272 с.
2. Інвентарний опис особистого архіву Івана Калиновича / упоряд. Я. П. Сеник Львів, 1998.
3. Рукописна україніка у фондах Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України та проблеми створення інформаційного банку даних : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. 20–21 верес. 1996 р. / упоряд. М. М. Трегуб ; редкол.: О. О. Дзьобан (відп. ред.), М. М. Трегуб, М. М. Гуцаленко, В. Я. Фрис, П. Г. Баб’як, О. П. Осадця, О. В. Чекайло ; наук. консульт.: М. М. Романюк ; рецензент: О. Я. Мацюк. Львів, 1999. 653 с.
4. Українська Галицька Армія : збірка спогадів / уклад., авт. передм. і прим. М. Баран ; наук. ред. О. Дзьобан; рец.: М. Вальо, М. Литвин ; НАН України, ЛНБ ім. В. Стефаника. Львів, 2002. 122 с.
5. Листи Вячеслава Липинського до Осипа Назарука (1921–1930) / упоряд. М. Дядюк ; відп. ред. серії Л. Головата ; НАН України, ЛНБ ім. В. Стефаника. Львів, 2004. 156 с., [8 с.] іл.
6. Фундація Омеляна і Тетяни Антоновичів / упоряд.: Сеник Я., Романюк М. ; НАН України, Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника. Львів, 2012. 264 с. + 40 іл.
7. Матеріали до біографічного словника І. О. Левицького : анотований покажчик архівних документів / упорядкув., передм. та наук.-дов. апарат М. М. Трегуб ; вступ. ст. М. М. Романюк ; наук. ред. М. М. Романюк ; відп. ред. Л. В. Сніцарчук ; наук. консульт. Л. І. Ільницька. Львів, 2012. Т. І : А–Б. 355 с.
8. Кириличні рукописні книги у фондах Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України : каталог. Т. 1 : XI–XVI ст. / уклад. : М. М. Кольбух (голов. ред.) та ін. ; передм. М. М. Кольбух ; уклад. наук.-довідк. апарату: М. М. Кольбух, Я. П. Сеник ; відп. ред. Л. В. Головата ; НАН України, ЛНБ ім. В. Стефаника. Львів, 2007. XLVI s., 522 с., 24 кол. іл.
9. Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника: переміщення і втрати фондів. Т. 2 (1946 – березень 1953) : зб. документів і матеріалів / упоряд.: Галина Сварник (керівник), Роман Дзюбан, Маргарита Кривенко, Леся Кусий, Володимир Муравський ; наук. ред.: Ярослав Дашкевич, Галина Сварник ; відп. ред. Лідія Сніцарчук ; НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника. Львів, 2019. ХХХІІ + 622 с. (Джере¬ло¬знавча серія).
10. Сварник Г. Книгозбірня й архів Дмитра Донцова крізь призму долі власника / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника, Відділ рукописів. Львів, 2019. 88 с., 32 с. іл.
11. Дзюбан Р. Культурні цінності установ Львова у 1939–1953-х рр.: переміщення і втрати : монографія / відп. ред. Л. Сніцарчук ; НАН України, Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника. Львів, 2020. 344 с., 28 с. іл.
12. Кусий Л. Михайло Таранько — редактор і видавець літератури для дітей та молоді : монографія / відп. ред. Л. В. Сніцарчук ; НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника. Львів, 2020. 254 с., 18 с. іл.
13. Дашкевич Я. У світі книжки : збірник статей та рецензій / упоряд.: Н. Паславська, Г. Сварник, А. Фелонюк ; передм. Г. Сварник, І. Сварника ; від упоряд. А. Фелонюк ; НАН України, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Львівське відділення, Львів¬ська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника. Львів, 2021. lxxx + 504 с., іл.
(статті)
14. Дзюбан Р., Огар А. Формування фондів Львівської філії бібліотеки Академії Наук УРСР у 1939–1941 рр. // Політика пам’яті в Україні щодо радянських репресій у західних областях (1939–1953) : колективна монографія / відп. ред. В. Ільницький. Львів – Торунь : Liha-Pres, 2021. C. 311–329.
15. Дзюбан Р. Збірки Музею імені Любомирських у складі ЛФ БАН УРСР (1940 р.) // Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника: історія, джерела, постаті : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021 р.) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника ; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С. 43–47.
16. Дядюк М. Листи Михайла Грушевського до Михайла Возняка: 1909–1932 рр. // Український історик. Журнал історії і укра¬ї¬но-знавства: Михайло Грушевський 1866–1934. Життя, діяльність, творчість / за заг. ред. Л. Винара. Нью-Йорк – Київ – Львів – Острог – Торонто – Париж, 2006–2007. Т. XLIII–XLIV. С. 113–153.
17. Дядюк М. Рукописний фонд Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника: особливості комплектування і збереження // Сучасні проблеми діяльності бібліотек в умовах інформаційного суспільства : матеріали наук.-практ. конф. (Львів, 12 листопада 2009 р.) / МОН України, Нац. ун-т «Львівська політехніка», Наук.-техн. б-ка. Львів : Вид-во Нац. ун-ту «Львівська політехніка», 2009. С.149–158.
18. Дядюк М. Відділ рукописів // Записки Львівської національної наукової бібліотеки імені В. Стефаника : зб. наук. пр. Львів, 2010. Вип. 2 (18). С. 426–468.
19. Дядюк М. «Архів історії Унії» як інтегральна частина Візантійської бібліотеки й архіву книгозбірні «Студіон» // Записки Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника : зб. наук. пр. Львів, 2020. Вип. 12 (28). С. 299–381.
20. Дядюк М. Діяльність Митрополита Андрея Шептицького у сфері збереження та охорони національних культурно-історичних пам’яток // Життя в науці. Студії на пошану Любові Дубровіної / НАН України, НБУ ім. В. І. Вернадського ; відп. ред. О. Онищенко ; упоряд.: О. Боляк, Г. Боряк, Н. Зубкова, Г. Папакін, О. Степченко, Н. Шип. Київ : НБУВ, 2020. С. 584–612. URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0003837.
21. Дядюк М. ЛННБ України ім. В. Стефаника: «стратегія» організації та специфіка комплектування на початку 1940-х рр. // Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника : історія, джерела, постаті : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021 р.) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника ; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С. 37–43.
22. Кольбух М. Гіядор Стрипський — збирач кириличних рукописних книг // Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника: історія, джерела, постаті : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021 р.) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника ; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С. 185–192.
23. Кравець Д. Книгозбірня М. Демковича-Добрянського в контексті формування приватних бібліотек у діаспорі д. п. ХХ ст. // Народознавчі Зошити. 2021. № 6. С. 56–68.
24. Кравець Д. Архівна спадщина представників української наукової еліти у фондах відділу рукописів ЛННБ України ім. В. Стефаника // Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника: історія, джерела, постаті : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021 р.) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника ; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С.192–197.
25. Кусий Л. Володимир Дорошенко про розбудову бібліотеки НТШ в умовах радянської влади // Львівська національна наукова бібліотека імені В. Стефаника: історія, джерела, постаті : доп. та повідом. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021 р.) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника ; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С. 66–71.
26. Кусий Л. Міжбібліотечний книгообмін Львівської академічної бібліотеки у 60-80-х рр. ХХ ст.: набутки та втрати // Записки ЛННБ України ім. В. Стефаника : зб. наук. пр. Львів, 2019. Вип. 11 (27). С. 367–386.
27. Литвин Т. Іван Крип’якевич як колекціонер і дослідник книжкових знаків // Записки Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника : зб. наук. пр. Львів, 2019. Вип. 11 (27). С. 232–270.
28. Литвин Т. Відносини Івана Крип’якевича з Львівською бібліотекою АН УРСР в добу тоталітаризму крізь призму архівної спадщини // Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Сте¬фаника: історія, джерела, постаті : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021 р.) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника ; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С. 197–203.
29. Лоштин Н. Рукописна леополітана у фондах Львівської академічної бібліотеки у 1940-х роках: стан та перспективи дослідження // Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника: історія, джерела, постаті : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника ; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С. 203–207.
30. Лоштин Н. Матеріали до історії Львова у фондах відділу рукописів Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника: історія опрацювання та перспективи дослідження // Рукописна та книжкова спадщина України. Київ, 2021. Вип. 27. С. 57–70.
31. Лоштин Н. Контакти краєзнавця Йосипа Ґронського з діячами науки і культури: вибрані аспекти (за документами особового архівного фонду) // Архіви України. Київ, 2021. № 1 (326). С. 196–210.
32. Oleksiv I. Archiwum Towarzystwa Miłośników Książki we Lwowie w zasobach księgozbioru Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka // Od książki do czytelnika. Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji Jubileuszu 65-lecia Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego Od książki do czytelnika (19 kwietnia 2021 – 20 kwietnia 2021) : abstracty. Wrocław, 2021. S. 24–26.
33. Сеник Я. Меценатська діяльність подружжя Омеляна і Тетяни Антоновичів (на матеріалах архіву у фондах ЛННБУ ім. В. Стефаника) // З історії Долини : збірник історико-краєзнавчих статей / Долинська міська рада; Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів ; редкол.: М. М. Романюк (голова) та ін. Долина, 2017. Вип. VI. С. 73–81.
34. Сеник Я. Трагічна доля архіву І. Калиновича — втрати і розпорошення // Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника: історія, джерела, постаті : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021 р.) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника ; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С. 210–215.
35. Сварник Г. Втрати українських культурних цінностей в контексті поль¬сь¬ко-українських «обмінів» // Україна: наука і культура. Щорічник. Київ, 2019. Вип. 37. С. 134–143.
36. Svarnyk Halyna. The Shevchenko Scientific Society in Lviv // Leopolis Scientifica. Exact Sciences in Lviv until the middle of the 20th century. Lviv : Institute for Applied Problems in Mechanics and Mathematics / Editor Oleh Petruk; English Language Editors Roman Wynnyckyj LAVA Computer MFG Inc., Toronto, Canada, Vadim Kovalyuk (Section about Shevchenko Scientific Society) United States Embassy. Kyiv, Ukraine, 2021. 352 p. P. 107–144.
37. Сус І. Науково-довідкова бібліотека відділу рукописів Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника: історія формування і характеристика фонду // Записки Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника. Львів, 2013. Вип. 5 (21). С. 354–364.
38. Сус І. Архів бібліотеки Інституту «Народний Дім» у Львові як джерело для досліджень історії української науки та культури. Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника: історія, джерела, постаті : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. (Львів, 26 лютого 2021 р.) / НАН України, ЛННБ України ім. В. Стефаника; відп. ред. Л. Сніцарчук. Львів, 2021. С. 118–121.