Українська English

Лідія Сніцарчук

ORCID ID: 0000-0002-7272-9357
докторка наук із соціальних комунікацій, професорка,
директорка Науково-дослідного інституту пресознавства,
заступниця генерального директора з наукової роботи
Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника (Львів, Україна)
e-mail: [email protected]

 


DOI: https://doi.org/10.37222/2786-7552-2023-3-10

«Писати мушу – це є умова мого життя»: листи Софії Яблонської до Олени Кисілевської (1934–1939 рр.)

Анотація:

Проаналізовано низку листів письменниці і журналістки Софії Яблонської, надісланих з Китаю, Франції, Галицького краю впродовж 1934–1939 рр. до громадсько-політичної та культурної діячки – письменниці, редакторки часописів «Жіноча Доля» та «Жіноча Воля», журналістки Олени Кисілевської. До аналізу залучено корпус маловідомих джерел, що дозволили з’ясувати особливості епістолярної комунікації двох непересічних творчих особистостей, тональність якої змінювалася залежно від обговорюваної проблематики – від ділового обговорення справ, пов’язаних здебільшого з публікацією матеріалів С. Яблонської у пресі, зокрема в коломийській «Жіночій Долі», до щирих розповідей про приватне життя авторки та її роздумів про життєві цінності та їх значимість. Цей корпус листів зберігається нині внаслідок відомих історичних обставин у Національній бібліотеці у Варшаві (Республіка Польща).

Відзначено, що в листах збережено чимало інформації, за якою маємо змогу з’ясувати специфіку мандрівної вдачі С. Яблонської та її журналістської праці, особливості її сприйняття та творчого відтворення дійсності, реакцію на різноаспектні події – ті, що відбувалися з нею чи в країні, де вона проживала на той час або ж до якої мріяла потрапити, інші важливі обставини її насиченого життя. Визначено основні теми й проблеми, які насвітлювала С. Яблонська, охарактеризовано інформацію, що розкриває особливі риси характеру адресантки, своєрідні підходи до творення текстів, специфіку авторського письма, сприйняття критики її опублікованих текстів. Охарактеризовано жанрові форми журналістських матеріалів С. Яблонської (лист, авторська колонка, подорожній нарис тощо). Підтверджено активне прагнення С. Яблонської брати участь в культурному житті українського соціуму краю.

Ключові слова: Софія Яблонська, Олена Кисілевська, епістолярій, міжвоєнне двадцятиліття, галицька преса, творча біографія, журналістська діяльність.

Повний текст


Література

  1. Беницький А. Листи Михайла Рудницького до Софії Яблонської: комунікаційні особливості. Збірник праць Науково-дослідного інституту пресознавства. Львів, 2017. Вип. 7(25). С. 427–436.
  2. Гаврилів Т. Ідентичнісні імплікації: «З країни рижу та опію» Софії Яблонської-Уден. Україна: культурна спадщина, національна свідомість,  державність. Львів, 2018. Вип. 31. С. 251–266.
  3.  Гоменюк В. З епістолярію кореспондентки: співпраця Софії Яблонської із журналом «Нова Хата». Збірник праць Науково-дослідного інституту пресознавства. Львів, 2017. Вип. 7(25). С. 436–448.
  4. Ґабор В. «…чи існують іще десь на світі райські острови…» (Народження зорі Софії Яблонської на сторінках галицької преси 20–40-х рр. ХХ ст.). Яблонська С. Листи з Парижа. Листи з Китаю: подорожні нариси, новели, оповідання, есеї, інтерв’ю. Львів, 2018. С. 9–15.
  5. Катола О. Тематичне новаторство публікацій Софії Яблонської у галицькій пресі міжвоєнної доби. Пресознавство. Львів, 2022. Вип. 1. С. 217–226.
  6. Чіпка Галактіон [Купчинський Р.]. Лист до землячки. Діло. 1933. Ч. 172.
  7. Яблонська С. Лист зі Сходу на листи з краю. Діло. 1933. Ч. 167.