Українська English

Софія Каминська
бакалавриня журналістики
Львівський національний університет імені Івана Франка
(м. Львів, Україна)
[email protected]
Наталія Войтович
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-9466-0787
кандидатка наук із соціальних комунікацій
Львівський національний університет імені Івана Франка
(Львів, Україна)
[email protected]


DOI: https://doi.org/10.37222/2786-7552-2023-2-7
ОСОБЛИВОСТІ ГРАФІЧНОГО ОФОРМЛЕННЯ ЖІНОЧИХ ЖУРНАЛІВ ГАЛИЧИНИ (КІНЕЦЬ XIX – ПОЧАТОК XX ст.)

Анотація:

Дослідження зосереджується на жіночій періодиці в Галичині наприкінці XIX ст. та до 1939 р. з метою проаналізувати особливості графічної концепції друкованих видань та їхнього оформлення, що впливало на часові та жанрові особливості друку. Об’єктом дослідження є жіноча періодика Галичини, зокрема видання «Нова хата», «Жіноча доля», «Жіноча воля», «Жіноче діло» та «Жіночий голос».

У статті приділено увагу графічному оформленню жіночих часописів означеного періоду, які, хоча не були багато ілюстрованими, використовували різноманітні графічні елементи, портрети та модні викрійки. Редакції усвідомлювали значення зовнішнього вигляду видань як доповнення до текстового змісту, особливо з урахуванням зростання конкуренції серед пресодруків. У цьому контексті розвиток технологій друку, зростання інтересу до мистецтва та модернізація дизайну вплинули на створення естетично привабливих видань з унікальними особливостями графічного оформлення.

Обкладинка журналу відіграє ключову роль у його графічному обличчі, спонукаючи читачів узяти видання в руки. Вона складається із заголовка, головної фотографії, логотипа та інших графічних елементів. Білий простір є важливим елементом дизайну, створюючи відчуття простору та сприяючи зручному сприйняттю інформації. Використання символів та іконок допомагає виділити особливі розділи і підкреслити ключові моменти. Графічні ефекти додають глибини та виразності дизайну.

Забезпечення постійності дизайну різних номерів і випусків є важливим аспектом, створюючи єдність та логічну зв’язаність усього видання. Рубрикація та структура допомагають організувати контент і полегшують своєрідну навігацію читачів. Композиційно-графічний комплекс обкладинки має вирішальне значення, рекламуючи концепцію видання та відображаючи рівень змісту.

Результати дослідження вказують на те, що редакції використовували різноманітні друкарські прийоми для надання виданням оригінального вигляду, сприяючи підсиленню національної свідомості та культурного самовираження. Дослідження внесе свій вклад у розуміння розвитку жіночої преси та її впливу на громадське життя українського суспільства в Галичині у вказаний період.

Ключові слова: графічне оформлення, жіночі журнали, часописи Галичини, дизайн, графічні ефекти, обкладинка журналу.

Повний текст


Література

  1. Астапцева Х. А. Репрезентація моди на шпальтах жіночих часописів Львова (кінець ХІХ – перша третина ХХ ст.). 2016. URL: http://nz.uad.lviv.ua/ en/articles/fashion-representation-on-the-pages-of-womens-magazines-in-lvivend-of-xix-fi rst-third-of-xx-century/.
  2. Гомзяк А. Художньо-образні особливості типографіки в стилі дизайну Ар Деко. Наукові записки. Серія: Мистецтвознавство. 2018. № 38. С. 298– 307. URL: http://dspace.tnpu.edu.ua/handle/123456789/9925. 
  3. Коновалова О. Революція оформлення журналу «Нова хата» в контексті пластичної мови стилю Ар Деко (1920-ті – 1930-ті роки ). URL: http:// www.etnolog.org.ua.
  4. Крайнікова Т. Культура видання: основоположні поняття, типологія видань, вимоги стандартів: посібник. Київ, 2021. 156 с.
  5. Мамалигіна Я. В. Концепція журналів світоглядного спрямування та їх комунікативна структура. Наукові записки Інституту журналістики. Київ, 2007. Т. 29. С. 152–158.
  6. Миронюк Д. І. Концепція друкованого видання, або Коли «помре» остання газета на землі? Наукові записки Інституту журналістики. Київ, 2013. Т. 50. Січ.–берез. С. 41–44.
  7. Поліха Л. Я. Сучасні підходи до визначення терміна «стиль» у дизайні періодичних видань. Наукові записки Інституту журналістики. Київ, 2014.  .С .65 .Т582ؘ–288. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nzizh_2014_56_55.
  8. Присяжний М. П., Лозинський М. В. Організація роботи редакції газети і праці журналіста: навч. посіб. 2-ге вид., доп. і перероб. Львів, 2010. 180 с.
  9. Техніка оформлення газети: курс лекцій: навч. посіб. для студ. фак. журналістики. Київ: Знання, 2000. 222 с.
  10. Цимбалюк О. К. Становлення і розвиток журналів мод в Західній Україні (2-ї пол. XIX – 1-ї третини XX ст.). Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. 2011. № 7. С. 30–35. URL: http://nbuv.gov.ua/ UJRN/had_2011_7_10.
  11. Шевченко В. Е. Архітектоніка сучасного українського газетного видання (системна організація та закономірності розподілу елементів): автореф. дис. … канд. філол. наук. Київ, 2002. 19 с.