Місяць: Лютий 2025

Презентація двотомного видання російськомовних творів Тараса Шевченка в перекладі українською мовою Марії Чумарної

Презентація двотомного видання російськомовних творів Тараса Шевченка в перекладі українською мовою Марії Чумарної

БЕЗСМЕРТНЕ СЛОВО Кобзаря понад двісті років освітлює шлях України до духовного пробудження у своїй істинній силі. Сьогодні воно – наш прапор за перемогу в останній війні з імперією зла. І тому так важливо повертати українцям усю спадщину нашого Пророка, особливо ту, яка в останні роки його життя творилася російською мовою, але несла в собі дух істинного патріотизму і нескореності нашого народу.

5 березня о 15.00 у Львівській національній науковій бібліотеці України імені В. Стефаника відбудеться презентація двотомного видання російськомовних творів Тараса Шевченка в перекладі українською мовою Марії Чумарної.

До першого тому із назвою «І зберегти політ орла» увійшли «Автобіографія» Тараса Шевченка, поема «Тризна», повісті «Художник» та «Близнюки». Другий том із назвою «Всемогутнє покликання» уміщає повість «Прогулянка із задоволенням та не без моралі», яку автор підписав псевдонімом Кобзар Дармограй, та «Щоденник» поета. Видання ілюстроване картинами Тараса Шевченка.
У презентації візьмуть участь заслужена артистка України Марія Сорока і лауреатки міжнародних конкурсів Ірина Содомора та Оксана Савіцька.

Запрошуємо усіх зацікавлених відвідати захід.
Вхід вільний!

Опубліковано Admistration в Без рубрики

Стажування працівників ЛННБ України імені В. Стефаника за програмою «Культура, що надихає»

2-8 лютого 2025 року група працівників Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника перебувала у Вроцлаві з навчальним візитом.

Це стажування із символічною назвою «Разом у майбутнє», організоване завдяки фінансуванню Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польщі (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) у рамах програми «Культура, що надихає», надало можливість отримати нові знання у сфері диджиталізації.

За час перебування були організовані та проведені тренінги й майстерклас з диджиталізації у Національному Інституті ім. Оссолінських у Вроцлаві (Zakład Narodowy im. Ossolińskich / Ossolineum) та у Вроцлавській університетській бібліотеці (Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu).

Кульмінацією стажування стала участь у зустрічі регіонального об’єднання GLAM, що відбулася 7 лютого 2025. Регіональний GLAM творять галереї, бібліотеки, архіви, музеї, які збирають, розвивають та діляться своїми колекціями з громадськістю. Кожна така установа виконує специфічні, взаємопов’язані ролі у збиранні, розвитку, збереженні та обміні з суспільством частинами культурної спадщини, якими вона опікується. Всі учасники отримали сертифікати за результатами проведеного навчання. Завідувач відділу інформаційного і комп’ютерного забезпечення ЛННБ України ім. В. Стефаника В. Гіссовський розповів про реалізацію заходів щодо охорони польсько-української культурної спадщини.

Львів’яни також мали можливість відвідати Музей «Пана Тадеуша» (Muzeum Pana Tadeusza) та Центр Історії «Zajezdnia» (Centrum Historii Zajezdnia).

Опубліковано Admistration в Без рубрики
Запрошуємо Вас до участі у роботі ХІІI Міжнародної наукової конференції «Мистецька культура: історія, теорія, методологія» (21 листопада 2025 р., м. Львів)

Запрошуємо Вас до участі у роботі ХІІI Міжнародної наукової конференції «Мистецька культура: історія, теорія, методологія» (21 листопада 2025 р., м. Львів)

Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника

Інститут досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів

Шановні колеги!

запрошуємо Вас до участі у роботі

ХІII Міжнародної наукової конференції

 

«Мистецька культура: історія, теорія, методологія»

(21 листопада 2025 р., м. Львів)

 

Робота конференції планується за такими тематичними напрямами:

  1. Декоративно-ужиткове мистецтво.
  2. Музичне мистецтво.
  3. Образотворче мистецтво.
  4. Театр, кіно і фотографія.
  5. Культурологія.
  6. Музейництво і колекціонерство.
  7. Реставрація.

 

Робочі мови конференції: українська, англійська, польська

 

Для участі у конференції просимо:

До 1 травня 2025 р. надіслати заявку (форму додано) під назвою: Прізвище доповідача_Заявка (наприклад: Тищук_Заявка), на електронну адресу [email protected]

До 1 червня 2025 р. надіслати доповідь на електронну адресу [email protected]

Вимоги до оформлення доповіді: текст доповіді повинен бути набраний у редакторі Word із розширенням doc, обсяг – п’ять–сім сторінок (не нумерованих; до 13 500 знаків із пробілами) формату А-4, кегль 14, вирівнювання за шириною сторінки, міжрядковий інтервал 1,5, абзацний відступ 1,25 см, поля 2 см. Бібліографічні покликання потрібно оформити відповідно до вимог ДСТУ 8302:2015 «Бібліографічні посилання: загальні положення та правила складання» і подати у кінці тексту за алфавітом, а в тексті в квадратних дужках зазначити номер позиції і номер сторінки. У назві файлу належить зазначити номер тематичного напряму роботи конференції (1–7) і прізвище доповідача (наприклад: 2–ТИЩУК). Текст доповіді подавати без ілюстрацій.

Заборонено цитувати в тексті та вносити до бібліографічних списків джерела, які опубліковані російською мовою в будь-якій країні, а також джерела іншими мовами, якщо вони опубліковані на території росії та білорусі.

Доповіді планується видати до початку конференції.

Оргкомітет залишає за собою право відбору доповідей.

 

Участь у конференції безкоштовна. Витрати, пов’язані з участю в конференції (проїзд, проживання, харчування), беруть на себе учасники конференції.

 

Контактна особа:

+38 (067) 353 11 48 – Лариса Купчинська

 

Чекаємо на Вас! З повагою, Оргкомітет

Опубліковано Admistration в Без рубрики

Книжково-документальна виставка «Іван та Юрій Липи у культурному і суспільно-політичному житті України»

2025 рік на Львівщині проголошений роком Івана та Юрія Липи, адже у лютому минає 160 років від дня народження українського громадського і політичного діяча, письменника, співзасновника таємного товариства «Братство тарасівців», міністра віросповідань УНР (1919), борця за незалежність України у XX столітті – Івана Липи; у травні – 125 років із дня народження продовжувача плеяди ідеологів і будівничих Української держави, визначного громадсько-політичного діяча, лікаря, письменника, літературознавця, борця за незалежність України – Юрія Липи.

На вшанування цих непересічних особистостей у виставковій залі Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника до уваги читачів представлена книжково-документальна експозиція «Іван та Юрій Липи у культурному і суспільно-політичному житті України».

 


Іван Липа (1865–1923) 

У літературному доробку Івана Липи – казки, новели, поезії. Найбільше у його письменницькій спадщині оповідань, у яких він реалістично відобразив тяжке життя народу, духовні поривання і щоденну працю демократичної інтелігенції, картини воєнної дійсності.

До уваги читачів презентовані прижиттєві видання Івана Липи: повість «Нові хрести» (1913), «З нового світу» (1918), казка  «Орел промінистий» (1920), «Трицарство» (1922), впорядкований ним альманах «Багаття» (1905), який став важливою подією в історії української літератури.

В окремому розділі виставки представлені видання, які вийшли після смерті Івана Липи:  казка «Тихе слово» (1929); збірка оповідань «Тринадцять притч» (1935) – унікальний в українській літературі цикл казок, у яких він як філософ створює образ нової людини, яка живе в період колосальних суспільних зрушень і революційних змін; збірка «Оповіді про смерть, війну й любов» (1935), «Світильник неугасимий: 13 притч» (1994) та ін.

Невід’ємною складовою творчого доробку Івана Липи є його епістолярна спадщина, найповніше зібрання якої вийшло у 2020 році під упорядкуванням Ігоря Стамбола: «Листування Івана Липи (1892-1922)».

У наступному розділі експозиції до уваги читачів – наукові розвідки, монографії про Івана Липу, зокрема: Гаврилюк, І. Незабутний: памяти Івана Липи (1926); Огієнко, І. Світлій пам’яті Івана Липи, 1919–1923 («Наша Культура». 1937. Кн. 8/9), Погребенник Ф. Один з «тарасівців» («Дзвін». 1990. № 1), Глиняна Л. Алегорична проза І. Липи: параметри духовності («Слово і час». 2003. № 9), Качкан В. Посланник на ниву слова: Іван Липа в освітленні нових історичних джерел та матеріалів («Народознавчі зошити». 2010. № 1/2), Чорноморська хвиля української революції: провідники національного руху в Одесі у 1917–1920 рр. / Вінцковський Т. С., Музичко О. Є., Хмарський В. М. та ін. (2011), Стамбол, І. Іван Львович Липа в українському національному русі: (кінець XIX – початок 20-х років XX ст.): автореф. дис. канд. іст. наук (2016); Стамбол, І. Іван та Юрій Липи (2019) та ін.

 


 
Юрій Липа (1900–1944)

Науковий та літературний доробок Юрія Липи нараховує понад 360 праць, серед них – статті, вірші, рецензії, переклади.

На виставці представлені найголовніші його науково-політологічні праці: «Призначення України» (1938), «Розподіл Росії» (1941), в яких автор досліджує питання геополітичного становища України у світі; а також інші твори: роман «Козаки в Московії: Роман із ХVII століття» (2000); збірка поезій «Суворість» (1931), «Вірую: вибрані вірші» (1938), збірник «Поезії», укладений Є. Маланюком (1967), «Світлість» (2014), «Суворість: патріотичні поезії» (2015), «І прийде час: поезія» (2019); літературознавчі есе «Бій за українську літературу» (1935) та його перевидання з упорядкуванням, примітками та післямовою Л. Череватенка (2004); новели «Нотатник. Кн. 1, 2, 3» (1936), «Рубан» (2018) та ін.

В експозиції представлені також численні закордонні збірки, в яких опубліковано поетичні та прозові твори Ю. Липи: «Поезія визвольних змагань» (Торонто, 1954), «Збірка українських новель» (Нью Йорк, 1955), «Антологія української поезії» (Лондон, 1957), «Координати. Антологія сучасної української поезії на Заході» (Т. 1. Мюнхен, 1969) та ін.

Окрему частину експозиції складають спогади друзів і колег: Лев Биковський «Апостол новітнього українства: Юрій Липа» (1946), Тарас Бульба-Боровець «Армія без держави» (2015), Улас Самчук «На білому коні», «На коні вороному» (2012).

Крім того, в експозиції можна ознайомитись із дослідженнями сучасних липознавців: Баган О. Юрій Липа: людина і мислитель (1994); Ільницький М. «Не зрікайся своєї душі: концепція України в творчості Юрія Липи» («Дивослово». №4. 1994); Блажеєвська Ю. Проблема національного характеру в публіцистиці Ю. Липи: автореф. дис. канд. наук із соціальних комунікацій (2015); Гринів О. Підкова у спадок: колаж на життєписі Юрія Липи та його дружини Галини Захарясевич (2019); Янчук О. Бібліографія Юрія Липи: до 100-ліття від дня народження (2000); «Творчість Юрія Липи в культурно-історичному контексті ХХ століття: Всеукр. наук. конф., 27-28 квітня. Одеса» (2000) та ін.

 


Запрошуємо всіх зацікавлених оглянути виставку для ближчого знайомства з творчістю і драматичною долею Юрія Липи та Івана Липи.

Опубліковано Admistration в Без рубрики

До 120-річчя від дня народження Уласа Самчука (1905 — 1987) (книжкова виставка)

З 20 лютого 2025 року у читальному залі відділу бібліотекознавства Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника буде розгорнута книжково-документальна експозиція, присвячена життю і творчості Уласа Самчука, українського прозаїка, журналіста, громадського й політичного діяча, учасника національно-визвольних змагань у складі ОУН, засновника Організації українських письменників «Слово» (Нью–Йорк; Едмонтон).
В експозиції представлені прижиттєві видання творів письменника, а також надруковані в різних країнах і в Україні в останні десятиріччя.
Серед них: романи «Марія» (1934), «Гори говорять» (1934), «Кулак» (1937), «Юність Василя Шеремети» (1946–47), «Темнота» (1957), «Чого не гоїть огонь» (1959), «На твердій землі» (1967), трилогії «Волинь» («Куди тече та річка» (1932), «Війна і революція» (1935), «Батько і син» (1937)) та «Ост» («Морозів хутір» (1948), «Темнота» (1957), «Втеча від себе» (1982)); спогади «На білому коні» та ін.
Повість «Марія» стала першим художнім твором про трагедію Голодомору 1932—1933 років в УСРР, а роман «Волинь» був номінований на Нобелівську премію в галузі літератури.
Дослідження про творчий і життєвий шлях Уласа Самчука представлені окремими виданнями, статтями з періодичних видань і матеріалами наукових конференцій: Живʾюк А. «Між Сциллою політики і Харибдою творчості: громадсько-політичний портрет Уласа Самчука» (2004); Чернихівський Г. «Улас Самчук: сторінки біографії» (2005); Руснак І. «”Я був повний Україною…”: художня історіософія Уласа Самчука» (2005); «Документ доби: публіцистика Уласа Самчука 1941–1943 років» (2008); Руснак І. «Художня історіософія Уласа Самчука» (2009); Здіховська Т. В. «Фразеологія прозових творів Уласа Самчука та Богдана Лепкого» (2014); «Неблудний син Великої Волині: збірник спогадів та матеріалів про Уласа Самчука» (2017); Синюк С. «Улас Самчук: ескізи до творчого портрета» (2018); Кралюк П. «Улас Самчук» (2023); «Улас Самчук – воїн слова» (2024) та ін.

Запрошуємо всіх зацікавлених ознайомитись із творчістю письменника. Роботу книжкової виставки продовжено до кінця березня.



 

Опубліковано Admistration в Без рубрики