12 березня 2026 р. у Львівській національній науковій бібліотеці України ім. В. Стефаника відбулося відкриття документальної виставки «Спадкоємність», приуроченої до 150-річчя від дня народження Мирона Михайловича Кордуби (1876–1947) — історика, археографа, публіциста, педагога, громадського діяча, члена Наукового товариства ім. Шевченка.
У відкритті взяли участь громадський діяч і меценат, доктор економічних наук Степан Давимука, заступник голови НТШ, кандидат історичних наук Андрій Фелонюк, а також онук Мирона Кордуби — заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Борис Білинський.
Відкриваючи виставку, генеральний директор ЛННБ України ім. В. Стефаника Василь Ферштей наголосив на важливості вшанування постаті Мирона Кордуби саме у рік 134-ї річниці створення Бібліотеки НТШ — першої національної наукової бібліотеки. Посилаючись на постанову Президії НАН України «Про історичну спадкоємність ЛННБ України ім. В. Стефаника» від 16 квітня 2025 р., він підкреслив вагому роль ученого в діяльності НТШ та у розвитку Бібліотеки товариства.
Завідувачка відділу рукописів, кандидат історичних наук Мирослава Дядюк представила концепцію виставки, яка складається з трьох експозиційних розділів, об’єднаних ключовим поняттям «спадкоємність». У першій частині експозиції висвітлено історію створення та діяльності Бібліотеки НТШ. Тут подано документи, що ілюструють процес її формування: статутні положення про заснування бібліотеки, матеріали діловодства, інвентарні книги, картотеки, печатки, а також фотодокументи діячів НТШ, безпосередньо причетних до становлення та розвитку бібліотеки. Серед них — Михайло Павлик, Михайло Грушевський, Іван Кревецький, Володимир Дорошенко та інші.
Друга складова експозиції присвячена постаті Мирона Кордуби та ґрунтується на документальній спадщині з його особового архіву, що зберігається у фондах ЛННБ України ім. В. Стефаника. Експозиція містить матеріали епістолярної спадщини вченого, документи про його навчання, трудову та наукову діяльність, а також рукописи і публікації, пов’язані з дослідженнями у галузі історико-географічної, краєзнавчої, топонімічної та бібліографічної проблематики. Окремо представлено прижиттєві друковані праці Мирона Кордуби та його наукові розвідки, опубліковані у чужомовних і серійних виданнях НТШ.
Третій розділ виставки розкриває ідею родинної спадкоємності. У ньому представлено матеріали з особового архіву онука Мирона Кордуби — видатного українського хірурга-онколога, дійсного та почесного члена НТШ, заслуженого діяча науки і техніки України Бориса Тарасовича Білинського. Експозиція репрезентує документи його професійної, наукової та громадської діяльності: особисті документи, дипломи та відзнаки, матеріали наукових досліджень, рукописи лекцій, публікації, а також документи, що відображають участь ученого у міжнародних наукових форумах та діяльності громадських організацій.
Заступник голови НТШ Андрій Фелонюк у своєму виступі зосередив увагу на ролі Мирона Кордуби в розвитку української історичної науки та його діяльності як бібліотечного референта НТШ упродовж 1921–1934 рр., коли він активно опікувався питаннями комплектування фондів Бібліотеки НТШ, організації книгообміну та представлення української науки на міжнародному рівні.
Професор Борис Білинський поділився спогадами про шанобливе ставлення до постаті Мирона Кордуби у родині та наголосив на значущості його наукової і громадської діяльності. Він також згадав про участь ученого у політичному житті — як референта закордонних справ УНР та радника посольства ЗУНР у Відні, а також про складні періоди життя родини в умовах радянської системи.
Громадський діяч і меценат Степан Давимука підкреслив важливість збереження родинних архівів та їх передачі до наукових інституцій, що забезпечує доступ дослідників до унікальних джерел історії та культури.
У завершальному слові генеральний директор бібліотеки Василь Ферштей відзначив роль Степана Давимуки у передачі до фондів ЛННБ України ім. В. Стефаника архівної спадщини Мирона Кордуби та Бориса Білинського, а також понад сорок інших архівних збірок. На знак подяки меценатові було вручено повний «Реєстр» переданих ним архівних матеріалів.
Організатори виставки наголосили, що експозиція лише частково репрезентує багатство архівних матеріалів. Ознайомитися з повним складом документальної спадщини дослідники можуть у читальному залі відділу рукописів ЛННБ України ім. В. Стефаника.






