Проєкт «Комплексна реставрація пам’ятки архітектури початку ХІХ ст. будівлі Львівської національної наукової бібліотеки України імені В.Стефаника, м.Львів, вул. Стефаника, 2»

Цьогоріч в Україні стартувала програма «Велика реставрація», яка здійснюється у межах програми «Велике будівництво» в культурі під патронатом Президента України. Бібліотека бере участь у конкурсі та претендує на державну підтримку.

Метою нашого проєкту є проведення комплексу реставраційних робіт головного корпусу Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника — пам’ятки архітектури XVIII–ХІХ ст., розташованої на вул. Стефаника 2, для збереження культурної спадщини як самої будівлі, так і створення належних умов для зберігання фонду Бібліотеки, що становить національне надбання. Це у свою чергу створить передумови для формування громадського науково-культурного та освітнього простору і розширення можливостей громади Львівської ОТГ та світової спільноти для доступу до унікальних друкованих і рукописних колекцій Національної Бібліотеки.

Будівля Бібліотеки на вул. Стефаника 2, є пам’яткою архітектури національного значення 1827 р. (охоронний номер 1321), зразком мистецького стилю класицизму, яка відіграє важливу роль в архітектурі центральної частини міста Львова.

Сьогодні будівля потребує невідкладних комплексних реставраційно-ремонтних робіт, таких як:

- повна заміна дахових конструкцій будівлі з нанесенням захисних покриттів на їхні елементи;

- повна заміна покриття даху будівлі;

- ремонт та підсилення конструкцій фундаментів і основ;

- ремонт окремих ділянок вертикальної гідроізоляції;

- влаштування системи захисту фундаментів від зволоження;

- ремонт та реставрація опорядження головного і дворового фасадів будівлі;

- консервація та реставрація архітектурного і ліпного декору екстер’єру будівлі;

- ремонт, реставрація та оновлення інженерних мереж (електромереж, водопроводу та водовідведення, системи центрального опалення);

- ремонт, реставрація та оновлення дерев’яних віконних заповнень.

Формування громадського науково-культурного та освітнього простору міста Львова передбачає:

  • створення у приміщенні колишнього костелу кармеліток Музею національних товариств, знищених радянською владою впродовж 1939–1941 років, спадщина яких становить основу фонду Бібліотеки, а саме: НТШ у Львові, «Народного Дому», товариства «Студіон», Національного закладу імені Оссолінських у Львові, монастирських і приватних бібліотечних збірок;
  • створення меморіальних читальних залів-музеїв Івана Крип’якевича й Омеляна Антоновича;
  • створення коворкінгу на базі комп’ютерного читального залу.

Проєкт «Комплексна реставрація пам’ятки архітектури початку ХІХ ст. будівлі Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника, м. Львів, вул. Стефаника, 2»  подано до Міністерства культури та інформаційної політики України. Ми щиро вдячні за сприяння та допомогу ЛОДА, зокрема Департаменту архітектури та розвитку містобудування, у підготовці та поданні заявки, а також народному депутату Ростиславу Тістику за підтримку проєкту.

Просимо підтримки і сприяння у всіх, хто не байдужий до створення належних умов для зберігання та використання національно-культурної спадщини, яка становить основу ЛННБ України ім. В. Стефаника.

 

З повагою генеральний директор Бібліотеки Василь ФЕРШТЕЙ.