Книжкові виставки

УКРАЇНСЬКИЙ  ПАТРІОТ  З  ДИНАСТІЇ  ГАБСБУРГІВ

Запрошуємо оглянути виставку,  присвячену 125- річчю з дня народження Василя Вишиваного, яка відкрилася у вівторок, 11 лют. 2020 р. об 11:00, і експонуватиметься впродовж місяця.

Вільгельм Франц фон Габсбурґ-Лотаринзький (Василь Вишиваний) (1895 – 1948) – український військовий діяч, політик, дипломат,  поет,   австрійський  ерцгерцог династії Габсбурґів, полковник Легіону Українських Січових Стрільців.  Вільгельма Габсбурґа знали в Україні як Василя Вишиваного,- це ім’я йому дали українські вояки під час Першої світової війни. Василь Вишиваний прославився своїми військовими та дипломатичними здібностями, а Україна стала його духовною батьківщиною.

До 125-річчя від дня народження Василя Вишиваного у виставковій залі відділу бібліотекознавства відкрито книжкову виставку, на якій представлено праці про його багатогранну діяльність та драматичну долю. Це, зокрема науково-документальне видання Ю. Терещенка та Т. Осташко «Український патріот з династії Габсбургів» (Київ, 2008); розвідка І. Головацького «Австрійський принц з українською душею: полковник Українського війська Василь Вишиваний, австрійський архикнязь Вільгельм Габсбург: (життя та діяльність) (Львів, 2008); дослідження Н. Гірняка «Полк. Василь Вишиваний» (Вінніпег, 1956), а також численні довідкові видання, в яких описана діяльність Вільгельма Габсбурга (Василя Вишиваного).

Увагу відвідувачів Бібліотеки приверне збірка віршів Василя Вишиваного «Минають дні» (Відень, 1921), а також мемуари Вільгельма Габсбурга, написані у формі автобіографії «Вільгельм Габсбург (Василь Вишиваний): Автобіографія» (Львів, 1996).


Бій під Крутами в сучасній історіографії 

У виставковій залі Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника розгорнуто книжкову виставку «Бій під Крутами в сучасній історіографії».

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року. Це пам’ятна і водночас трагічна подія нашої історії – 5-годинний бій між чотиритисячним підрозділом російської Червоної армії та майже удесятеро разів меншим загоном київських курсантів і козаків «Вільного козацтва». У цьому трагічному бою оборонці української держави зупинили стрімкий наступ ворога, що дало змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який, фактично врятував українську державність.

27 юнаків-крутянців, які потрапили у полон до більшовиків – було страчено. Під час похорону у Києві на Аскольдовій Могилі голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав загиблих юнаків героями, а поет Павло Тичина присвятив їм вірша «Пам’яті тридцяти». Цей бій став важливою сторінкою української історичної пам’яті, він символізує патріотизм і жертовність у боротьбі за незалежну Україну. Десятиріччями історія бою замовчувалася, обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. На державному рівні вшановувати пам’ять героїв Крут почали в Україні лише 2004 року. А через два роки на місці бою було встановлено пам’ятник.

Відвідувачам Бібліотеки запропоновано переглянути низку видань, на сторінках яких описано бій під Крутами: «Героїка трагедії Крут» (Київ, 2008); «Крути : збірка у пам’ять героїв Крут» (Київ, 2008); «Крути : проблеми державотворення – від доби Української революції 1917-1921 років до сьогодення : матеріали Всеукраїнської наукової конференції, Крути, 29 січня 2009 р.» (Чернігів ; Ніжин, 2011); Я. Тинченко «Перша українсько – більшовицька війна (грудень 1917 – березень 1918)» (Київ – Львів, 1996), книга Ю.Сороки «Бій під Крутами» (Київ, 2013); «Крути: памяті героїв Крут» (упорядники Осип і Надія Зінкевичі, Київ, 2013); «Герої Крут – лицарський подвиг юних українців (Дрогобич, 1995)» ; С. Збаразький «Крути : у 40-річчя Великого Чину» т а інші.

Окремий розділ виставки присвячений висвітленню Бою під Крутами в сучасних довідниках та енциклопедіях: експонуються, зокрема статті відповідної тематики в «Енциклопедії сучасної України» (Київ, 2001); «Довіднику з історії України: в 3-х т.» (Київ, 1995); в «Українській малій енциклопедії: у 4-х т.» (Київ, 2016); а також у книгах: «Держава: ілюстрована енциклопедія України» (Київ, 2008); «Україна: хронологія розвитку. Т. 6: Новітня історія 1917–2010 рр.» (Київ, 2011).